اطلاعیه
تاکید دکتر افقهی بر ارتقا جایگاه بخش تعاون در اقتصاد کشور – شرکت تعاونی شهریار
تاکید دکتر افقهی بر ارتقا جایگاه بخش تعاون در اقتصاد کشور
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ اخبار

دکتر بابک افقهی رییس جدید کمیسیون توسعه و تجارت و صادرات اتاق تعاون مرکزی می گوید: با توجه به جایگاه مهم و تاثیر گذار بخش تعاون در اقتصاد کشور بایستی زمینه های حضور بیشتر بخش تعاونی در بازارهای جهانی را فراهم کرد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل هلدینگ شهریار، دکتر افقهی در جمع اعضای کمیسیون توسعه و تجارت و صادرات اتاق تعاون مرکزی گفت: یکی از مشکلاتی که حوزه تعاونی در اقتصاد ایران با آن مواجه است این است که متاسفانه دولت ها حوزه تعاونی فقط بر مبنای تشکیلات حقوقی برای رفع نیاز  برخی تعاونی دستگاه ها ، نهادها و یا ارائه خدمات به سهامداران کار کرده و به اقتضای زمان ، نیازهای خود را از طریق تعاونی ها برطرف می کردند، این رویکرد نشان می دهد که جایگاه ۲۵ درصدی بخش تعاون به عنوان ارکان اصلی اقتصاد کشور نادیده گرفته شده است .

دکتر افقهی در این جلسه بیان این جمله که بسیاری از اقتصاد کشورهای پیشرفته جهان براساس تعاونی شکل گرفته ، گفت : تا جا افتادن این قالب در ایران و قرار گرفتن تعاونی ها در جایگاه اصلی خود راه زیادی مانده است .

مدیرعامل هلدینگ شهریار در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد : علی رغم اعتقاد رهبر معظم انقلاب بر جایگاه تعاونی ها که بارها در فرمایشات ایشان مطرح شده ، اما متاسفانه آنگونه که شایسته است به بخش تعاون توجه نمی شود .

رییس کمیسیون توسعه و تجارت و صادرات اتاق تعاون در ادامه به اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومانی تخصیص یافته برای حمایت از صادرات در بودجه امسال اشاره کرد و گفت: تعاونی های صادراتی از جایگاه مهمی برخوردارند و بایستی در اعتبارات تخصیص یافته در نظر گرفته شوند .

وی معتقد است: بایستی صدای بخش تعاون در حوزه های مهم تصمیم گیری شنیده شده، به جایگاه واقعی خود برسد و حوزه صادرات بخش تعاون است که پتانسیل اعتلا در بالاترین سطح را دارد .

دکتر افقهی به سهم کمتر از سه درصدی ایران از صادرات جهانی اشاره کرد و گفت : این درحالی است که یک درصد جمعیت جهان متعلق به کشور ما است بنابراین سهم سالانه حدود ۴۰ میلیارد دلار برای صادرات غیرنفتی نسبت به جمعیت و توانمندی کشور بسیار پایین است و بخش تعاون می تواند به افزایش این رقم بیشتر از گذشته کمک کند.

رییس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات اتاق تعاون تاکید کرد بخش تعاون کشور ضمن نگاه نقادانه به مسائل بایستی به عنوان مشاور در کنار دولت قرار گیرد و اتاق تعاون در چنین رویکردی می تواند نقش مهمی در حل مشکلات ایفا کند .

وی با اشاره به نقش کمیسیون توسعه تجارت و صادرات اتاق تعاون در کمک به ارتقا اقتصاد ملی کشور تصریح کرد: اتاق جایی برای کمک به جایگاه تعاون در حوزه صادرات است .

مدیرعامل هلدینگ شهریار که در این جلسه با اتفاق آرا به سمت ریاست کمیسیون توسعه تجارت و صادرات اتاق تعاون انتخاب شد ، ابراز امیدواری کرد تا هیات رییسه جدید اتاق ضمن استفاده از تجربیات قبلی بتواند نسبت به ارتقا جایگاه تعاون در کشور و حل مشکلات و دغدغه های اعضا در تعامل با دستگاه ها و نهادهای مرتبط گام بردارد .

همچنین دکتر محمد علی ضیغمی معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران در سخنانی از حضور دکتر افقهی و انتخاب وی به عنوان رییس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات استقبال کرد .

وی با اشاره به سوابق حرفه ای و تخصصی دکتر افقهی در حوزه صادرات گفت : مسئولیت هایی که ایشان در دوره های مختلف تجارت و بین الملل داشتند کمک بسیاری به پیشرفت کار در اتاق تعاون می کند ضمن اینکه هم اکنون نیز مدیرعامل یک شرکت تعاونی به عنوان هلدینگ بزرگی با بیش از ۶۷ هزار سهامدار هستند که این امر نشانگر توانمندی و اشراف دکتر افقهی بر حوزه تعاون است .

دکتر ضیغمی تاکید کرد بدون شک حضور دکتر افقهی در کمیسیون توسعه صادرات برای اتاق تعاون منشاء خیر خواهد بود و کمیسیون نیز از تجارب و تخصص ایشان نهایت استفاده را خواهد برد .

در ادامه این جلسه همچنین برخی اعضا به تشریح مسائل کنونی پرداخته و خواستار حل آنها با کمک رییس جدید کمیسیون شدند .

برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ، برگزاری نمایشگاه های تخصصی ، بازاریابی ، پیگیری اعطای یارانه به اتحادیه ها جهت حضور در نمایشگاه های بین المللی ، برگزاری نشست های تخصصی با دستگاه های مرتبط با حوزه تجارت ، جهت دهی توانمندی اتاق های استانی و کمک به ارتقا توانمندی آنها ، برگزاری کارگروه بخش توسعه و صادرات استان ها ، برنامه ریزی برای ایجاد رقابت مناسب در امر صادرات ، توجه به بازارچه های مرزی به عنوان گلوگاه صادرات کالاهای بخش تعاون ، رایزنی با  دستگاه های متولی برای حل مشکلات تعاونگران از جمله خواسته های مطرح شده دراین جلسه بود .

یادآور می شود در جلسه کمسیون توسعه تجارت و صادرات اتاق تعاون ، دکتر افقهی به عنوان رییس کمیسیون و آقایان نصیری و رسولی به ترتیب به عنوان نایب رییس و دبیر کمیسیون انتخاب شدند .//

 

برچسب ها :
به اشتراک بگذارید :