اطلاعیه
پاسخ به چهار پرسش سهامداران // در گفت وگو با معاون مالی – اقتصادی هلدینگ شهریار – شرکت تعاونی شهریار
پاسخ به چهار پرسش سهامداران // در گفت وگو با معاون مالی – اقتصادی هلدینگ شهریار
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ اخبار

دکتر سیروس عزیزاللهی معاون مالی – اقتصادی هلدینگ شهریار در گفت وگویی با روابط عمومی به چهار پرسش متداول سهامداران محترم پاسخ داده است. متن پرسش و پاسخ به این شرح است :

 

پرسش۱: چند سالی است که سهامداران از دریافت سود سهام خود محروم هستند ؟ علت چیست ؟ آیا مرجع خاصی باید دراین خصوص تصمیم بگیرد؟

پاسخ : طبق ماده۹۰ قانون تجارت، تقسیم سود بین صاحبان سهام فقط از طریق تصویب مجمع عمومی جائز خواهد بود.به عبارتی اختیار تقسیم سود با نمایندگان در زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه می باشد. در تمامی سنوات گذشته در تعاونی شهریار، با تصویب مجمع عمومی سالیانه(نمایندگان سهامداران) سود حاصله به صورت سهام جایزه و مابقی به سود انباشته تخصیص یافته است. بعبارتی تقسیم سود نقدی تصویب نشده است.

تصمیم گیری برای تقسیم سود عملیات سال ۱۳۹۶ در اختیار مجمع عمومی عادی سالیانه می باشد که در سال ۱۳۹۷ پس از تعیین نمایندگان و برگزاری مجمع قابل انجام می باشد.

 

پرسش ۲ :  در صورتی که قرار باشد سودی به سهامداران پرداخت شود به چه صورت خواهد بود؟

پاسخ : تقسیم سود به هر سهم به دو صورت و یا به دو شکل صورت می پذیرد: سود نقدی و سود غیرنقدی(سهام جایزه) است .

سود نقدی : با تصویب مجمع عمومی سالیانه ، به هرسهم مبلغی سود نقدی تعلق می گیرد که مطابق با ماده ۲۴۰ قانون تجارت بایستی ظرف مدت ۸ ماه به سهامداران پرداخت شود

سهام جایزه : با تصویب مجمع عمومی، بخشی از سود انباشته به جای پرداخت نقدی ، بصورت برگه های جدید سهم به سهامداران اعطا می شود.

 

پرسش ۳:  حداقل و حداکثر سرمایه سهامداران چه میزان است ؟

پاسخ : شرکت شهریار یک تعاونی بوده که با سرمایه اولیه بسیار اندک (هر نفر ۳۰هزارتومان که توسط شهرداری پرداخت شد و اقساطی از اعضا کسر شد) تاسیس شد. در سنوات بعد تا سقف هر نفر ۲۷۰ هزار تومان باز هم به صورت اقساط وجوه از برخی از اعضا دریافت شد. تعداد زیادی از اعضا صرفا همان مبلغ ۳۰ هزار تومان را از ابتدا تاکنون فقط پرداخت نموده اند.

 

پرسش ۴:  تشابه اسمی شرکت تعاونی شهریار با صندوق ذخیره کارکنان شهرداری ابهاماتی را برای سهامداران ایجاد کرده است و برخی به اشتباه این دو مجموعه را یکی تصور می کنند لطفا در این باره توضیح دهید .

پاسخ : تفاوت تعاونی شهریار با صندوق ذخیره در این است که مالکین تعاونی اعضای تعاونی هستند و بعبارتی کلیه دارائیهای تعاونی متعلق به سهامداران است. اما صندوق ذخیره در تملک اعضا نمی باشد.

همچنین وجوه پرداختی به تعاونی بابت خرید سهام است که مبلغ آن برای هر سهم اسمی یکصد تومان است و قیمت خرید و فروش آزاد آن توسط خود سهامداران تعیین میشود. در حالیکه وجوه پرداختی به صندوق ذخیره ماهانه ۶ درصد از حقوق دستمزد می باشد که پس از کسر از حقوق به صندوق پرداخت میگردد. سرجمع مبالغ ماهانه مبلغ قابل توجهی می باشد.

سهامدار تعاونی هر موقع که اختیار کند میتواند سهام خود را در سامانه سهام  به دیگر سهامداران با مکانیزم عرضه و تقاضا به فروش برساند در حالیکه سپرده خود نزد صندوق ذخیره را در پایان خدمت وصول خواهد کرد. بعبارتی ریسک سهام شهریار کمتر خواهد بود.

موضوع دیگر اینکه صندوق ذخیره بابت سپرده ها با یک نرخ مشخص بایستی سود پرداخت نماید .  در تعاونی شهریار نمایندگان می توانند بر اساس میزان سود حاصله بخشی را برای پرداخت در مجمع عمومی تصویب نمایند.

در پایان باید خدمت سهامداران محترم عرض کنم که مجموعه مالی (امور سهام) و روابط عمومی در هر زمان و در خصوص هر پرسش پاسخگوی سهامداران عزیز است.//

برچسب ها :
به اشتراک بگذارید :