۲۴
بهمن

فنکاش چهار برنامه عمده را تا پایان سال اجرایی می کند

مدیرعامل شرکت فن آوری اطلاعات کارکنان شهرداری تهران (فنکاش ) از برنامه ریزی برای اجرای چهار برنامه عمده توسط این شرکت تا پایان سال خبر داد .

امیر حسین رشیدیان در گفت وگو با روابط عمومی و امور بین الملل هلدینگ شهریار گفت : شفاف سازی بدهی ها و تعهدات مالی گذشته و برنامه ریزی جهت تسویه، پروژه تجمیع دکل های مخابراتی و پروژه ممیزی شهر تهران و استفاده از شهرهای جدید به عنوان بازاری بکر برای انجام خدمات الکترونیک شهری که برنامه آن بزودی ارائه می شود. چهار محور اصلی است و تمام تلاشمان بر آن است تا پایان سال ۹۷  اجرایی شود.

 

**پروژه تجمیع دکل های مخابراتی

وی در باره پروژه تجمیع دکل های مخاراتی گفت: با عنایت به رشد روزافزون صنعت ارتباطات و اهمیت تکمیل پوشش اپراتورهای تلفن همراه، شاهد پدیده نه چندان خوشایندی در مناظر شهری با افزایش دکل ها  می باشیم. این مطلب علاوه بر تاثیرات زیست محیطی و اتلاف انرژی  و منابع، باعث به هم ریختن مبلمان شهری بر اثر اشکال و ارتفاعات مختلف دکل ها شده و نظارت بر تاسیس آن ها را با مسائل زیادی مواجه می نماید.

رشیدیان افزود:  به عبارت دیگر با گسترش فعالیت اپراتورهای تلفن همراه شاهد پدیدآمدن مشکلات عدیده شهری برای مدیریت شهری و شهروندان هستیم که از جمله این موارد، اشغال زمین های متعدد توسط اپراتورها و احداث دکل های مختلف با اشکال و ارتفاع های متفاوت در نقاط گوناگون و گاهی درکنار یکدیگرمی باشد. این درحالی است که انجام تجمیع سایت ها مصوبه شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ بوده که تاکنون اقدام مناسبی بر روی آن انجام نشده است .

مدیرعامل فنکاش ادامه داد : با توجه به مسائل ذکر شده، راهکار اصلی کاهش آسیب های پدیدآمده، تجمیع دکل های مخابراتی می باشد. بدین معنی که اپراتورهای مختلف بر اساس راهکاری مدون، از سایت ها و دکل های مشترکی استفاده نمایند.

به گفته وی ، با اجرای طرح تجمیع دکل های مخابراتی، آسیب ها و مشکلات ذکر شده کاهش یافته و دستاوردهایی چون ، کاهش مصرف انرژی،   کاهش هزینه اپراتورها(هزینه های احداث، نگهداری، اجاره مکان، برق مصرفی …) ، حرکت به سمت استفاده از انرژی های سبز،  بهینه سازی منظر شهری ، یکسان سازی و زیباسازی دکل های نصب شده و زمینه سازی برای ایجاد نماد شهری  حاصل می شود .

رشیدیان همچنین در باره درآمدزایی طرح توضیح داد : طرح تجمیع ارائه شده از لحاظ مسائل فنی به ۶ قسمت ، سرمایه گذاری، انجام مطالعات، مشاوره و طراحی،  اجرا، نظارت بر اجرا، بهره برداری ، نظارت بر بهره برداری ، تقسیم می شود که هر قسمت قابلیت درآمدزایی مربوط به خود را دارا است .

مدیرعامل فنکاش در باره سوابق اجرایی فنکاش به عنوان شریک تجاری این حوزه نیز گفت : انجام مطالعات ، مشاوره ، طراحی و اجرا تجمیع دکل های مخابراتی جزیره کیش ،انجام مطالعات، مشاوره و طراحی تجمیع  دکلهای مخابراتی شهر رشت، نظارت بر روند انتخاب سرمایه گذار پروژه تجمیع دک های مخابراتی شهر رشت، انجام مطالعات، مشاوره و طراحی تجمیع  دکلهای مخابراتی شهر همدان، از جمله این موارد است .

**پروژه ممیزی شهر تهران

وی در ادامه این گفت وگو اظهار کرد : طبق قانون مصوب در شهرداری تهران هر ۵ سال یکبار باید اطلاعات املاک و مستغلات شهر تهران جهت قبوض عوارض نوسازی به روز شود که آخرین بار بیشتر از ۱۰ سال گذشته این اتفاق با بودجه ۴۰ میلیارد تومانی انجام گرفته است .

رشیدیان افزود: طی جلسات متعدد و ارائه پروپوزال به اداره کل وصول درآمد شهرداری تهران و ارائه راهکارهای نوین و فناورانه برای انجام پروژه و اثبات توانایی انجام کار با بودجه ۱۰ سال پیش با یک سوم زمان ، اداره فوق تمایل زیادی برای انجام کار دارد چرا که بدلیل هزینه و زمان بالای انجام پروژه طی سالهای اخیر ، موضوع به تاخیر افتاده است .

وی در مورد سوابق اجرا این توضیح را نیز داد که در دو دوره گذشته ممیزی در فاوا شهرداری تهران توسط هیات مدیره فعلی فنکاش انجام شده است .

به گفته مدیرعامل فنکاش ، استفاده از بازنشستگان اداره درآمد که سهامدار شهریار هستند به عنوان نیروی خبره کاری، استفاده از فناوری های نوین ، استفاده از افراد خبره در این حوزه، سوابق اجرا ، مصوبه بودجه شهرداری برای سال آینده (حتی در سال هایی که پروژه انجام نشده است بودجه تخصیص یافته ولی به صورت محدود) و سرویس دهی فناوری اطلاعات به شرکت های هم گروه تعاونی شهریار از نقاط قوت این طرح محسوب می شود .

وی تصریح کرد : با در نظر گرفتن موضوع تخصص در حوزه های IT ، تجارت الکترونیک ، تبلیغات هوشمند و تبلیغات BTL ، تولید نرم افزار در بستر وب یکی از حوزه های درآمدی شرکت فنکاش سرویس دهی به نیازهای فناورانه شرکت های هم گروه می باشد . برای مثال با توجه به تغییر رویکرد پیک بادپا به سمت تجارت الکترونیک ، مشاوره ، بسترسازی و راهبری فناورانه این شرکت بر عهده شرکت فنکاش است .

رشیدیان در پایان افزود:  شرکت خودرو سرویس در حال تغییر رویکرد در جهت راهبری ناوگان حمل و نقل خود به صورت سیستماتیک و هوشمند می باشد که این موضوع نیز از دیگر تعهدات شرکت فنکاش است .با توجه به این رویکرد و سیاست شرکت ها ، کشف نیازهای جدید در راستای عملکرد بهتر به صورت مداوم صورت می پذیرد و این نیازها خوراک های شرکت فنکاش می باشد .