۲۲
خرداد

مدیرعامل هلدینگ تعاونی شهریار خطاب به وزیر اقتصاد: دولت باید موانع فضای کسب و کار را برای رونق در خصوصی سازی جدی بگیرد

مدیرعامل هلدینگ شهریار خطاب به وزیر اقتصاد گفت: دولت باید موانع فضای کسب و کار را برای رونق در خصوصی سازی جدی بگیرد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل هلدینگ شهریار ، دکتر بابک افقهی در نشست بررسی مسائل و مشکلات واگذاری‌های بزرگ دولت با حضور وزیر اقتصاد، معاونان وزیر اقتصاد، اتاق تعاون ایران، فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی و کارآفرینان بزرگ کشور در تالار جهاد وزارت اقتصاد افزود: اگر حضور شبه دولتی ها در اغلب واگذاری ها که منجر به انحصار می شود در فرایند واگذاری ها محدود شود و بخش خصوصی و تعاونی متوجه شوند که می توانند در فضای کاملا رقابتی وارد کار شوند، به طرز قابل توجهی انگیزه برای ورود بخش تعاون به عرصه خصوصی سازی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بخش تعاون در روزهای خیلی سخت کشور نظیر توزیع کالاهای اساسی در زمان دفاع مقدس کارآمدی خود را به اثبات  رسانده و پیوسته در کنار مردم بوده است ، افزود: به طور قطع؛ فعال سازی بخش تعاون در خصوصی سازی به دلیل حاکم بودن ساختار تحریم ناپذیری آن می تواند از تخریب بسیاری از بنیان های اقتصادی جلوگیری کند .

مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی کارکنان شهرداری تهران (شهریار) عنوان کرد : اگر الگوی اقتصاد مقاومتی بطور واقعی مد نظر دولت قرار گیرد؛ حتما بخش تعاون در مردمی کردن و مشارکت دادن همه شهروندان در اقتصاد نقش بسزایی خواهد داشت و به عنوان یکی از نزدیک ترین ارکان بزرگ اقتصاد به استقرار عدالت اجتماعی کمک شایانی خواهد کرد .

وی خطاب به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد با بیان اینکه همه اهداف سیاستگذار از ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی افزایش کارآیی در اقتصاد کشور بوده ، افزود: شاید یکی از عمده مشکلات ایجاد شده در واگذاری های در سال های اخیر عدم نظارت حاکمیت و بطور خاص سازمان خصوصی سازی به واگذاری ها پس از انجام روند واگذاری توسط این سازمان است .

افقهی توضیح داد: اگر به محتوای چرایی واگذاری ها به بخش خصوصی توجه کنیم مشاهده می کنیم از آنجایی که هدف اصلی مقام معظم رهبری افزایش کارآیی بوده است ، ایجاب می کند بخش حاکمیت نظارت خود را به نحو مطلوب حفظ کند.

وی با بیان اینکه همه موضوعات و بندهای قانونی نظارت وجود دارد و در عین حال ماموریت سازمان خصوصی سازی برای نظارت پس از واگذاری ها یک ضرورت برگشت ناپذیر است، گفت: بخش خصوصی به عنوان دریافت کننده واگذاری باید همچنان خود را نسبت به تصمیماتی که می گیرد پاسخگو بداند و دراین صورت است که کارایی اقتصاد کشور بالا خواهد رفت .

رئیس کمیسیون توسعه صادرات و تجارت اتاق تعاون گفت : اگر بخواهیم اقتصاد را بزرگ کنیم و اصلاحات اقتصادی را به سرانجام برسانیم ، باید همانند کودکی که دست او را گرفته و شیوه راه رفتن را آموزش می دهیم ، عمل کنیم تا بخش تعاونی و خصوصی ما بزرگ شود ؛نه صرفا با انتقال مالکیت فقط شعار خصوصی سازی بدهیم.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد واگذاری ها به درستی انجام شود و بخش خصوصی نیز توانمند گردد ، درعین حال واگذاری ها به نتیجه مطلوب برسد باید کمک کنیم تا مسائل اساسی بنگاه های مشکل دار در روند واگذاری ها، پیش از واگذاری حل شود و این همت دولت را می طلبد که اصلاحات ساختاری و نهادی را قبل از واگذاری انجام دهد.

افقهی گفت: بنگاه ها قبل از واگذاری ها چالش های عدیده ای در حوزه نهادهای اقتصادی و ساختاری دارند ، با دلسوزی بیشتر می توان  اصلاحات را قبل از واگذاری ها انجام داد. در این صورت بخش تعاونی وخصوصی به معنای واقعی به واگذاریها علاقه مند تر خواهد بود .

مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی توزیعی شهریار در عین حال تاکید کرد بخش تعاونی و  خصوصی، زمانی وارد گود واگذاری ها می شوند که توان رقابت را داشته باشد.

وی در باره مصوبات و تصمیمات شورای گفت وگو در باره رفع موانع فضای کسب وکار نیزعنوان کرد: متاسفانه در سال های اخیر کمترمصوبه اجرا شده  از شورای گفت وگو که به اصلاح فضای کسب وکار کمک کند را مشاهده کرده ایم که این خود تحریمی های داخلی باید جدی گرفته شود و دولت درصدد رفع آنها برآید.

افقهی افزود : مجموعه این مسائل که بخش خصوصی و تعاونی آنها را رصد می کند دلایلی می شود که در باره حضور یا خدای ناکرده عقب نشینی خود در فضای کسب وکار تصمیم گیری کند که امیدواریم با تدبیر درست  دولت به یک نتیجه خوب و جدی برای حضور پررنگ بخش خصوصی و تعاونی در واگذاری های بزرگ نظیر همین ۱۸ بنگاه آماده واگذاری برسیم .