۱۷
خرداد

دیدار مسئولان بخش تعاون کشور با سرپرست وزارت صمت

رئیس اتاق تعاون ایران در دیدار با سرپرست وزارت صمت در خصوص توانمندی ها و ظرفیت های بخش تعاون توضیح داد و گفت: براساس اصل ۴۴ قانون اساسی اقتصاد کشور مبتنی بر اقتصاد دولتی، تعاونی‌ها و خصوصی می‌شود.
به گزارش مرگز ارتباطات و امور بین الملل هلدینگ شهریار بنقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، در این مراسم بیان داشت:  ما در ۳۱ استان اتاق تعاون داشته و ۵۸ اتحادیه سراسری داریم و در کشور ۵۰ شرکت تعاونی فراستانی داریم که ۱۸ میلیون نفر عضو تعاونی‌ها هستند.
رئیس اتاق تعاون بیان کرد: تعاونی‌ها منجر به اشتغال یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شده‌اند و با احتساب شرکت‌های تعاونی سهام عدالت ۵۷ میلیون نفر معادل ۲ سوم مردم کشور عضو تعاونی‌ها هستند.
عبداللهی گفت: مردم تصور می‌کنند که بخش تعاونی بیشتر در بخش مصرفی و مسکن فعال است در صورتی که ۷۰ درصد بخش کشاورزی در دست تعاونی‌ها است و ۶۰ درصد بار و حمل و نقل کشور از طریق شرکت‌های تعاونی انجام می‌شود.
او افزود: بخش تعاون تا کنون ۲میلیون و ۲۰۰ واحد مسکونی ساخته و تحویل داده است و بخش تعاون در بخش صنعت و معدن نیز فعال است.این مقام مسئول با اشاره به اینکه امروز ۹۴ شرکت تعاونی دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند، بیان کرد: براساس پیش‌بینی‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه باید ۲۵ درصد اقتصاد کشور در دست تعاونی‌ها باشد که این هدف میسر نشد چرا که بیشتر کشور در دست دولت است و قوانین و مقرراتی که برای توسعه تعاونی‌ها است به درستی اجرا نشده است.
رئیس اتاق تعاون ایران در دیدار با سرپرست وزارت صمت، گفت: در بخش‌های مختلف بالغ بر ۶٠ درصد حمل و نقل کشور نیز در اختیار تعاونی‌ها است و در صنایع فولاد، پتروشیمی و سایر بخش‌های معدنی نیز تعاونی‌ها فعالیت دارند.
وی تصریح کرد: ظرفیت‌های قانونی کشور برای پیشبرد اهداف در نظر گرفته شده و باید از ظرفیت‌های بخش تعاون کشور استفاده شود.
به گفته عبدالهی، تعاون بهترین قالب برای حضور مردم در اقتصاد است و باید به این بخش کمک کرد.
عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون نیز در این دیدار گفت: ۴٠٠ هزار میلیارد تومان حجم پرتفوی سهام عدالت هستند که بخش عمده ای از سهام عدالت در تعاونی‌های استانی مستقر هستند.

بابک افقهی در نشست سرپرست وزارت صمت با اعضای اتاق تعاون ایران

ضربه عدم به روز رسانی سامانه رفع تعهدات ارزی بانک مرکزی به صادرکنندگان
دکتر بابک افقهی رئیس کمیسیون تجارت و صادرات غیرنفتی در این جلسه گفت: سامانه رفع تعهدات ارزی بانک مرکزی ۵ ماه است که به روز رسانی نشده و مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده است.
رییس کمیسیون تجارت و صادرات غیر نفتی اتاق تعاون در دیدار با سرپرست وزارت صمت گفت: از ابتدای امسال، با افت ۵۰ درصدی صادرات به دلیل بسته بودن مرز‌ها و شیوع ویروس کرونا مواجه بودیم.
او افزود: واردات کالا نیز با مشکل مواجه شده و کالا‌ها در گمرکات دپو شده‌اند. 
رییس کمیسیون تجارت و صادرات غیر نفتی اتاق تعاون بیان کرد: صادرکنندگان به دلیل عدم به روز رسانی سامانه رفع تعهدات ارزی بانک مرکزی با مشکلات زیادی مواجه هستند و همین عدم به روز سانی منجر شده است که صادرکننده ۱۰۰ درصد منابع خود را وارد کار کند و در آخر برای دریافت تسهیلات به سمت بانک‌ها برود.
افقهی اظهار کرد: طبق گزارش‌های رسیده سامانه رفع تعهدات ارزی ۵ ماه است که به روز نشده است و این عدم به روز رسانی بی دلیل سامانه ای که در داخل سیستم بانکی کشور به روز است ؛چیزی جز مانع تراشی برای صادرات نیست.
دکتر افقهی با اشاره به عدم پذیرش ضمانتنامه بانکی در حوزه صادرات علیرغم هموارشدن مسیرش برای واردات اظهار داشت:این در حالیست که واردات از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف نیست اما ضمانت نامه بانکی برای تضمین ایفای تعهدات مالیاتی مورد قبول واقع میشود اما در مقابل برای صادرات که از مالیات معاف است ؛چنین امکانی وجود ندارد.
دکتر افقهی با اشاره به ضرورت بازنگری در دستورالعملهای مربوط به صادرات خدمات نیز به لزوم بازتعریف صادرات خدمات و طراحی شیوه های جدید پذیرش اسناد صادرات خدمات اشاره کرد و از سرپرست وزارت صمت و رییس سازمان توسعه تجارت درخواست کرد تا وفق قانون؛ معضلات بر سرراه صادرکنندگان خدمات را در استفاده از معافیت های مالیاتی صادراتی بردارند.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی ضمن اشاره به مشکل عدم وجود ساز و کار برای دریافت پیش پرداختهای فروش کالا از وجود رویه هایی که عملا به توسعه و ترویج بازارهای غیررسمی ارز می انجامد انتقاد کرد.
دکتر افقهی در پایان استفاده از راهکار اعتبار خریدار برای دور زدن تحریمها را از جمله تصمیمات اساسی خواند که وزارت صمت می تواند با اجرایی کردن آن بخش قابل توجهی از مشکلات تجارت کشور را مرتفع نمود.

اعضای اتاق تعاون ایران در نشست با دکتر مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت