۲۴
خرداد

توسعه صادرات غیر نفتی ، چالش ها و راهکارها

به گزارش مرکز ارتباطات و اموربین الملل هلدینگ شهریار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر در گفت و گوی ۱۸:۳۰ این شبکه با حضور حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، بابک افقهی مدیرعامل هلدینگ شهریار و رییس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران و همچنین جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی برگزار کردید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های صادرات غیر نفتی تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمید زادبوم در گفتگو با برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اشاره به نیاز زیرساختی به پایانه ها و سردخانه ها و مراکز بهداشتی و … برای صادرات غیر نفتی گفت: دروازه‌های مرزی ما حداکثر گنجایش حدود هزار تا ۱۲۰۰ کامیون را دارد، اما در کشور‌های همسایه این میزان به ۲ هزار کامیون هم می‌رسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به این که در شرایط کنونی منابع ارزی کشور منحصر است به صادرات غیر نفتی گفت: گاهی کمک‌های کوچک دولت در توسعه زیرساخت‌ها می‌تواند تحول بزرگی ایجاد کند و باید بخش خصوصی را ترغیب و تشویق کرد که در استانهای مرزی سرمایه گذاری کند.

او با اشاره به بسته حمایتی مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی از صادرات غیرنفتی گفت: این بسته حمایتی شامل دو بخش است، یکی بخش تسهیلات ریالی و ارزی از صندوق توسعه ملی و بخش دوم منابعی است که در بودجه ۹۹ دیده شده و به تصویب مجلس رسیده است.

زادبوم با بیان این که در شرایط فعلی ناچاریم تصمیماتی بگیریم که مطمئن شویم ارز حاصل از صادرات به کشور برمی گردد توضیح داد:

بابک افقهی رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق تعاون نیز توسعه زیرساخت‌های صادراتی کشور را مهم دانست و گفت: توسعه زیرساخت‌های صادراتی به کشور‌های همسایه بسیار مهم است الان برخی از کشورها از جمله کویت و امارات لنج های چوبی ما را دیگر نمی پذیرند و تنها کالاهایی را که با کانتینر و کانتیر یخچال دار حمل می شوند قبول می کنند.

رییس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که برای کمک به صادرکننده‌ها باید موانع خودساخته صادرات را رفع کنیم گفت: نباید به نحوی عمل کنیم که صادر کننده به سمت تسهیلات بانکی با سود بالا برود و ادامه داد:

جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی نیز با اشاره به فرصتی که برای کشور فراهم شده تا اقتصادش را نجات دهیم گفت: سال‌های سال به علت توجه بیش از حد به صادرات نفت از زیرساخت‌های صادرات غیر نفتی غافل بوده ایم و با کمبود عجیب و غریب زیرساخت‌ها رو برو هستیم و حمایت دولت کفاف صادرات غیر نفتی را نمی‌کند، ولی باید شرایط کشور را درک کنیم و همه اهتماممان را برای کسب بهره وری بیشتر از منابع محدود به خرج دهیم.

او با بیان این که ظرفیت توسعه زیرساخت‌ها در بخش خصوصی وجود دارد گفت: باید از بخشنامه‌های خلق الساعه و موانعی که بخش‌های مختلف برای هم ایجاد می‌کنند جلوگیری کنیم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی در خصوص تامین کانتینر‌های یخچال دار گفت: اگر مجوز‌های لازم را بدهند این موضوع دست به نقد است و می‌توانیم کمبود‌ها را به سرعت جبران کنیم تا بخش کشاورزی برای صادرات مشکلاتش کمتر شود.

جمشید نفر از این که قیمت ارز صادراتی از قیمت ارز در بازار کمتر است انتقاد کرد و گفت: