۳۱
مرداد

یادداشت علیرضا فیروزی درباره مالیه شهرداری تهران در روزنامه همشهری

مدیرعامل تعاونی کارکنان شهرداری تهران شــَـهرْ یـٰار ، در یادداشتی در روزنامه همشهری با انتقاد از بی انضباطی گسترده مالی در شهرداری تهران، راهکارهایی جهت افزایش درآمدهای پایدار و اداره مطلوب شهر در دوره جدید مدیریت شهری ارائه داد و نوشت:

مدیریت شهری در این چند ساله نتوانسته هزینه‌های ضروری را با درآمدهای پایدار خود متوازن سازد فلذا به ناگزیر مجبور شده درآمدهای پرهزینه‌ای به شهر تحمیل کند تا از پس هزینه‌های جاری و نگهداشت شهر بربیاید.

علیرضا فیروزی، در یادداشت خود در روزنامه همشهری آورده است:

موضوع کسب درآمد و تامین منابع مالی برای مجموعه شهرداری‌ها همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه مدیران شهری بوده است. ابهام در تامین منابع بودجه این نهاد خدمات‌رسان شهری، معلول عدم تعیین تکلیف لایحه‌ای است که قرار بوده در صورت تصویب، مجموعه شهرداری را از نظر مالی مستقل نماید.

شهرداری‌ها جزو نهادهایی به شمار می‌آیند که نه از بودجه کشور بهره چندانی دارند و نه جز دستگاه‌های خصوصی و انتفاعی هستند که ماموریت‌شان کسب سود و افزایش ارزش افزوده می‌باشد. از این منظر می‌توان گفت شهرداری‌ها از بابت تکالیف قانونی کارکردی دولتی دارند اما از منظر کسب درآمد و تامین منابع خصوصی به شمار می‌آیند با این تفاوت که قادر نیستند از هر محلی کسب درآمد کنند.

کسب درآمد و تامین مالی در بستر قانونی به این معناست که شهرداری‌ها از هر محلی اجازه کسب درآمد ندارند. ضمناً نحوه تامین مالی در شهرداری تهران برخلاف بسیاری از شهرهای توسعه یافته دنیا که تا ۸۰% منابع مورد نیازشان برای اداره شهر را از محل مالیات، عوارض محلی، و کمک‌های دولتی تامین می‌گردد صرفاً حدود ۲۷% می‌باشد که این امر بر پیچیدگی مالیه شهرداری تهران افزون می‌گردد.

درآمد از محل فروش تراکم به عنوان یکی از محل‌های درآمدی شهرداری‌هاست که منجر به نوسازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها می‌شود اما این درآمد بجای اینکه صرف اجرای پروژه‌های سرمایه‌ای و تامین سرانه‌های خدماتی محلات شود در هزینه‌های جاری مستهلک می‌گردد که تبعا لطمات جبران ناپذیری را بدنبال دارد.

اقدام صحیح آن است که شهرداری درآمد حاصل از فروش این تراکم را صرف زیرساخت‌های دائمی برای شهر نماید. لیکن چون نتوانسته هزینه‌های ضروری را با درآمدهای پایدار متوازن سازد، به ناگزیر مجبور می‌شود این درآمدهای پر هزینه برای شهر را، صرف هزینه‌های جاری و نگهداشت شهر نماید.

منتخب پرسنل شهرداری تهران در تعاونی شــَـهرْ-یـٰار در این مقاله چهار راه برون رفت را به مدیریت شهری جدید پیشنهاد کرده است؛

شهرداری باید از طریق تعامل سازنده با مجلس شورای اسلامی، لایحه درآمدهای پایدار را تعیین تکلیف کرده و تا مرحله تصویب و ابلاغ پیگیری کند.

بستانکاری سه هزار و پانصد میلیارد تومانی شهرداری تهران تا پایان سال مالی ۱۳۹۹ از اشخاص حقیقی و حقوقی نشان از ضعف ابزار تحقق مطالبات شهرداری از بدهکاران خود دارد فلذا شهرداری تهران با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان مانند ادارات برق، گاز و مخابرات نیز می‌تواند به افزایش ضمانت اجرا کمک کند. همچنین شهرداری تهران می‌بایست از ظرفیت‌های قانونی کمیسیون ماده ۷۷ و شورای عالی استان‌ها برای پیگیری حقوق شهرداری بهره گیرد.

ایجاد فرصت برای جوانان نخبه دانشگاهی که با استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات به شناسایی نیازها بپردازند تا سه هدف؛ افزایش رضایتمندی شهروندان، افزایش درآمد شهرداری و کاهش هزینه‌های اداره شهر محقق گردد.

‏استقرار یک تیم خبره حقوقی به منظور فراهم سازی بسترهای قانونی لازم جهت اخذ مصوبات مورد نیاز از شورای اسلامی شهر تهران یا مجلس شورای اسلامی و همچنین اخذ رای از دیوان عدالت اداری.

متن کامل در روزنامه همشهری و لینک زیر؛

🔗‏ https://newspaper.hamshahrionline.ir/id/138370/اداره-مطلوب-شهر-انضباط-مالی.html