احسان عالیخانی، مدیرعامل گروه شرکت‌های شهریار در گفتگو با روزنامه اطلاعات:
شهر یار؛ نام آور در حوزه مدیریت شهری و پیشرو در جذب مشارکت مردمی است

در هجدهمین جشنواره تعاونی های کشور که امسال در دو بخش ملی و استانی برگزار شد،تعاونی تولیدی- توزیعی کارکنان شهرداری تهران(شهریار) در هر دو بخش  خوش درخشید و از سوی بخش تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مورد تقدیر قرار گرفت.

“نام آوری در حوزه مدیریت شهری” و “پیشرو بودن در جذب مشارکت مردمی “در قالب تعاونی دو وجه تمایز مهم و قابل اعتنای شهریار با دیگر تعاونی هاست.
احسان عالیخانی،مدیرعامل گروه شرکت های شهریار درگفتگو با روزنامه اطلاعات اهداف، عملکرد و ویژگی‌های این تعاونی را تشریح کرد.

عالیخانی در شرح سبقه  تاسیس و آغاز  فعالیت شهر-یار به خبرنگار ما گفت: تعاونی توزیعی کارکنان شهرداری تهران در سال ۱۳۸۸ تاسیس و در قالب یک گروه شرکت ها  – هلدینگ – متشکل از 11 شرکت‌ تابعه و وابسته در ارتباط با اقتصاد شهری شکل گرفت و با برند شهر- یار به معنی یار شهر، طرح‌ها و برنامه‌های نوین و پیشروی را در حوزه  خدمات شهری در دستور کار خود  قرار داد.
مدیرعامل گروه شرکت های شهریار با اشاره به اینکه طی 14 سالی که از فعالیت این تعاونی می گذرد،شمار سهام داران آن به بیش از 63 هزار نفر رسیده است،ادامه داد: پویایی و اثر بخشی  شرکت های تابعه و فرعی شهریار منجر به استخدام قریب به 7 هزار تن در زیر مجموعه گروه  شرکت های شهریار شده است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم کار به گرفته شده اند که از این شمار بیش از 5 هزار نفر بیمه هستند.
او افزود :نوین عرف شهریار،‌بازرگانی و بهره‌برداری،جهان اقتصاد ،پیک بادپا، نوین توسعه ،فنکاش و آتیه تجارت شرکت های تابعه شهریار و بهساز نگهدار شهر،سرویس بیمه شهر، خودرو سرویس شهر، عمرانی کارکنان شرکت‌های وابسته ،گروه  شرکت های شهریار هستند.
عالیخانی در تشریح حوزه فعالیت گروه شرکت های شهریار گفت: ارائه محصولات کیفی،رقابتی ونوآورانه در حوزه خدمات شهرهوشمند درراستای ایجاد زیست بوم مطلوب شهروندان تهرانی، رعایت استانداردهای محیط زیستی و مسئولیت‌های اجتماعی و ایجاد شرکت های تخصصی در قالب غیردولتی در حوزه‌های مختلف اقتصاد شهری در راستای ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای سهامداران اهداف ما در تعاونی شهریار است.
به گفته او، شهریار در عرصه ترافیک و حمل و نقل درون شهری ،پیشبرد بخش حوزه عمرانی به ویژه در اطراف دریاچه چیتگر ،نقش آفرینی حوزه بیمه شهر، سرمایه‌گذاری دربورس، تسهیلگری در حوزه امور شهری ، حوزه مالی و غیره صاحب اثر و جایگاه است .
مدیرعامل شرکت تعاونی توزیعی کارکنان شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که تعاونی ها در مسیر پیشبرد اهداف و برنامه هایشان با چه مشکلاتی روبرو هستند ،خاطرنشان کرد که اصولاً در ذات تعاون نقاط قوت و ضعف در کنار هم وجود دارد،هم افزایی و بهره‌گیری از تمامی توان همه کارکنان در بخش تعاونی برای رفع این مشکلات و دغدغه‌ها و مدیریت کردن بر ۶۳ هزار نفر جمعیت در این حوزه خود یک کار پر مسئولیت، جهادی و دشوار است.
وی افزود: با همه موانع و مشکلات موجود، ما توانسته‌ایم اهداف و عملکرد مطلوب خود را در حوزه تعاون پیگیری کنیم البته با توجه به نظر مثبت شهردار محترم تهران به این اهداف و عملکرد مسئولانه اعضای تعاونی دشواری و مشکلات مسیر کار برای ما قابل تحمل شده است.
عالیخانی همچنین با تاکید بر تلاش و ماموریت اعضای هیئت مدیره تعاونی برای افزایش سود سهامداران در این مجموعه گفت: خوشبختانه  در این مدت موفق شدیم ارزش سرمایه سهام داران تعاونی را به بیش از ۱۰۸ برابر افزایش دهیم و با جدیت  به دنبال افزایش ارزش سهام سهام داران شهریار هستیم.
مدیرعامل گروه شرکت های شهریار ، با بیان اینکه ما به عنوان اولین شرکت مادر تخصصی حوزه خدمات شهری آمادگی و ظرفیت لازم را برای حضور پروژه‌های شهری و کمک به اجرای طرح‌های کلان شهرداری را داریم، تاکید کرد: شهریار همانطور که از نامش بر می آید به عنوان یار شهر در عرصه مدیریت شهری آماده هر نوع همکاری و فعالیت است و اثر بخشی و ارتقای مشارکت مردمی در امور شهری را شعار اصلی خود می داند.
عالیخانی در ادامه این گفتگو در شرح سرمایه اولیه تعاونی و چگونگی تامین منابع مالی هلدینگ تعاونی گفت: سرمایه‌ اولیه شهریار از محل آورده اعضا بوده که از همان ابتدای تاسیس در سال ۸۸ با سرمایه خرد هر عضو ۳۰ هزار تومان تامین شد، در این مقطع انتظار داریم بانک توسعه تعاونی برای تامین منابع مالی و افزایش سرمایه شرکت تسهیلات لازم را در اختیار ماقرار دهد تا به عنوان اهرم در پروژه‌ها به کار گیریم.

عالیخانی در بخش دیگری از سخنانش به ثبات رویه مدیریتی و تعهد مدیریتی در این مجموعه اشاره کرد و گفت: ثبات مدیریتی ۶ ساله در این تعاونی از جمله فاکتورهایی است که به ثمر بخشی شهریار در سال های اخیر کمک کرده و سبب  افزایش انگیزه کارکنان برای پیشبرد برنامه ها شده است و  آنچنان که فعال شدن پروژه‌های عمرانی و خدماتی در شهر تهران موجب شده که تعاونی برای حضور و مشارکت در این پروژه‌ها و حتی مگا پروژه ها مورد توجه مدیریت شهری قرار گیرد و از آن به عنوان یک ظرفیت بالقوه مردمی که برخواسته از روحیه همیاری و همگرایی شهری است استقبال بیشتری شود./

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط